Τη πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο Εορδαϊκός κερδίζοντας εκτός έδρας τον Βελβεντό με 1-3.

Ήταν το 2ο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για τους Πτολεμαϊδιώτες που ξέροντας πως δεν έχουν άλλα περιθώρια για απώλειες μετά την ισοπαλία της 1ης αγωνιστικής μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και έφτασαν στη δίκαιη νίκη.

Ο Εορδαϊκός όπως και με την ΑΕΚ προηγήθηκε στο ημίχρονο στην επανάληψη μπήκε και πάλι λίγο νωθρά αλλά μετά το 65 ανέβασε ρυθμούς και έφτασε στην εύκολη όπως εξελίχθηκε νίκη.

Επόμενος αγώνας για τον Εορδαϊκό την Κυριακή στις 4 με την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοίου στην Πτολεμαΐδα.

Φάσεις-γκολ

Στο 21ο σέντρα Τσιντού υπέροχο κατέβασμα της μπάλας και τελείωμα από τον Σικαλόπουλο για το 0-1.

Στο 33ο ο Τζουβάρας -που έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα και πήγε πολύ καλά, δείχνοντας ότι δεν πέρασε ούτε μέρα από τότε που έφυγε, προσαρμοζόμενος πλήρως- έκοψε τη τελευταία στιγμή σωτήρια τον Χρυσοστομίδη ενώ στο 47ο το σουτ του Μαυροδήμου πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 54ο σέντρα Σικαλόπουλου καρφωτή κεφαλιά του εντελώς αφύλακτου Μαυροδήμου άουτ και στο 75ο πάσα του Βλαδίκα στον Παπαγαθονίκου πλασέ του τελευταίου και 0-2.

Στο 80ο κόρνερ Σικαλόπολου προβολή Λιάμη και 0-3 ενώ στο 89ο ο Γεωργίου με σουτ μείωσε.

Διαιτητής: Κεχαγιάς- Βοηθοί: Τζιουβάρας- Τζιαμπάζης.

Βελβεντό: Καραγκιόζης, Τσιάμης (80π Παπατσιάρας), Σακελάρης, Μαλούτας, Διβηκέλης (52ο Εθυμιάδης), Αργυρόπουλος, Ελευθεριάδης, Γεωργίου, Πιτσιάβας (52ο Πράσσος), Ευαγγελόπουλος (83ο Μύρος), Χρυσοστομίδης.

Εορδαϊκός: Μπερμπερίδης, Καζανάς (88ο Ουζούνι), Σαββάκης, Λιάμης, Τζουβάρας, Τσιντός, Μαυροδήμος (83ο Σπύρλε), Γιαννιός, Παπαγαθονίκου (88ο Χιλολάρι), Βλαδίκας (83ο Σιδηρόπουλος), Σικαλόπουλος (83ο Κουτούπης).